گرانول چیست؟ آشنایی با دستگاه گرانول

دسته بندی ها :
گرانول چیست؟ آشنایی با دستگاه گرانول

آیا می‌خواهید بدانید که مواد خام گرانول چیست؟ گرانول به عنوان یکی از مواد خام برای تولید پلاستیک و به عنوان یکی از بهترین ماده اولیه شناخته می‌شود. گرانول شکلی از مواد پلیمری است که به‌صورت دانه‌های ریز به رنگ شفاف برای تولید انواع محصولات پلاستیکی کاربرد فراوانی خواهد داشت. یکی از بهترین شکلی که مواد خام پلاستیکی می‌تواند به خود داشته باشد شکل دانه‌های ریز است درگذشته این موارد به‌صورت پودری بود که باعث می‌شد در هوا پخش شده و آلودگی تنفسی ایجاد می‌کرد و به‌نوعی هوا را نیز آلوده می‌کرد. اما زمانی که گرانول به وجود آمده این مشکلات دیگر وجود نداشت و به‌راحتی به عنوان ماده خام در فرایند تخمیر و حرارت دادن به شکل‌های خاص در آمد.

آشنایی با دستگاه گرانول

دستگاه گرانول به عنوان یکی از اصلی‌ترین دستگاه ساخت مواد خام گرانول به‌صورت دانه‌دانه خواهد بود. ابتدا مواد خام پلیمری با استفاده از دستگاه گرانول ساز فشرده‌تر می‌شوند و سپس ذوب خواهند شد. پس از فرایند ذوب مواد به سمت انتهایی دستگاه هدایت شده و بعد از رد شدن از تیغه‌های دستگاه اکسترودر به‌صورت دانه‌دانه‌های هم‌شکل در می‌آید که نام آن همان گرانول خواهد بود.

امروزه بسیاری از محصولات پلاستیکی توسط دستگاه‌های مختلفی چون دستگاه گرانول و یا تزریق پلاستیکی انجام می‌شود و این دستگاه‌ها به طور کلی با استفاده از 2 تکنیک تزریقی و بادی اقدام به فعالیت می‌کنند.

آشنایی با انواع گرانول

اگر بخواهیم دقیق تر بدانیم که گرانول چیست؟ گرانول‌هایی که در بازار به عنوان مواد خام و اولیه به‌صورت دانه‌دانه توسط دستگاه گرانول ساز تولید می‌شوند به طور کلی به گرانول‌های پلی‌اتیلن و گرانول‌های پلی‌پروپیلن تقسیم می‌شوند. هر کدام به نوبه خود توضیح مختصری دارند که برای آشنایی بیشتر هر کدام را به صورت خلاصه شرح خواهیم داد.

بیشتر بدانید: مستربچ چیست؟

گرانول پلی‌اتیلن

گرانول پلی‌اتیلن یا همان گرانول PE نوعی از مواد خام پلاستیک است که قابل بازیافت می‌باشد. بسیاری از مواد پلاستیکی که در صنعت لوازم‌تحریر مورد استفاده قرار می گیرد این مواد است و اما جالب‌ترین بخش در صنایع ساختمانی خصوصاً در ساخت کمد و یا کابینت از گرانول PE بهره می‌برند.

گرانول پلی‌پروپیلن

این محصول را نیز با نام گرانول PP نیز می‌شناسند. موارد استفاده از این محصول به دلیل شفافیت خاصی که دارد و از طرفی از نظر کیفیت و خواص از گرانول PE مقداری بهتر خواهد بود؛ بنابراین کاربرد استفاده فراوانی در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، ساخت لوله‌های ساختمانی، مواد و تجهیزات پزشکی و یا بسته‌بندی‌های غذایی خواهند داشت.

نکات مهم در مورد تولید گرانول

هر مواد خام پلیمری که طی فرایند شیمیایی به گرانول تبدیل می‌شوند اگر در شرایط ایده آلی باشد که به‌صورت دانه‌دانه خواهد بود. اما اگر در شرایط نامناسب باشد طبیعتاً به‌صورت پودری و یا محلول ارائه شده است. به همین دلیل برخی موارد از جمله نوع کاتالیزور، دما و یا فشار و برخی عوامل دیگر در کیفیت این مواد تأثیرگذار است. اگر برای اولین‌بار مواد خام ذوب شوند و سپس شکل‌دهی شوند این نشان‌دهنده بهترین نوع گرانول خواهد بود. اما بعضی از این مواد مانند مواد PVC پس از چند بار استفاده دیگر قابل‌استفاده نخواهند بود.

جمع بندی:

برای پاسخ به این سوال که گرانول چیست؟ بد نیست بدانیم امروزه تهیه گرانول با استفاده از دستگاه های تولید گرانول و یا اکسترودر بسیار ساده است. لازم به ذکر است تولید یک گرانول با کیفیت مسلما منابع و نیروی خاصی را می طلبد. مواد اولیه ای که از پالایشگاه ها و یا شرکت های پتروشیمی به عنوان مواد پودری خریداری می شوند طی یک فرایند شیمیایی با گرانول ساز به دانه های شفاف تبدیل می شوند که به آن گرانول خواهیم گفت.

برچسب ها :

نظرات شما

0
X