بازیافت پلاستیک

دسته بندی ها :
بازیافت پلاستیک

 

بازیافت پلاستیک چیست؟ 

بازیافت پلاستیک فرآیند بازیابی انواع مختلف مواد پلاستیکی به منظور پردازش مجدد آنها بر خلاف شکل اصلی آنها در محصولات متنوع است.

کالای ساخته شده از پلاستیک در کالای دیگری بازیافت می شود که معمولاً دوباره قابل بازیافت نیست. مراحل بازیافت پلاستیک قبل از بازیافت زباله های پلاستیکی ، باید 5 مرحله مختلف را طی کند تا بتواند برای ساخت انواع مختلف محصولات نیز مورد استفاده قرار گیرد.

5 مرحله بازیافت پلاستیک 

 مرتب سازی:

لازم است که هر کالای پلاستیکی با توجه به نوع و جنس آن از هم جدا می شود تا در دستگاه خرد کن پردازش شود.

شستشو:

پس از انجام مرتب سازی ، زباله های پلاستیکی به درستی شسته می شوند تا ناخالصی هایی مانند برچسب ها و مواد چسبناک از بین بروند. این باعث افزایش کیفیت محصول نهایی می شود.

خرد کردن:

پس از شستشو ، ضایعات پلاستیکی در کمربندهای نقاله مختلف  انتقال می یابند تا زباله ها را از طریق خرد کننده های مختلف دهند.این خردكنها پلاستیک را به صورت گلوله های ریز خرد میکنند .و آنها را برای بازیافت در سایر محصولات آماده می كنند.

شناسایی و طبقه بندی پلاستیک:

پس از خرد شدن ، آزمایش مناسبی از گلوله های پلاستیکی انجام می شود تا کیفیت و کلاس آنها مشخص شود.اکسترود کردن:این شامل ذوب شدن پلاستیک خرد شده به گونه ای است که می توان آن را  خمیر مایه تولید انواع مختلف پلاستیک استفاده  کرد . 

پلاستیک های به چه منظور تولید می شوند؟ 

پلاستیک ها معمولاً برای ساخت محصولات  ماندگار در طی سالیان سال مفید است .

اگرچه این می تواند یک خطر محیطی را ایجاد کند ، اما  این امر باعث می شود پلاستیک ها مناسب  قابل بازیافت و بدون آلودگی محیط زیستی و باکیفیت و دوام مناسب نیز تولید شوند. خدمات بازیافت پلاستیک در کشور های مختلف جهان انجام م شود , پیمانکاران بازیافت پلاستیک همواره به طور پایدار محصولات پردازش شده را به صنعت و چرخه تولید معرفی میکنند .

امروزه علم بازیافت پلاستیک به حدی پیشرفت کرده که بیشتر متخصصین آمریکایی تصدیق می کنند که بازیافت برای محیط زیست ما خوب است – و در برخی از شهر های مدرن ، اگر مردم توجه کنند که همسایگان آنها در حال بازیافت زباله نیستند میتوان این نکته را به آنها یادآور شد . در صورتی که میخواهید با تاریخچه پلاستیک آشنا شوید کلیک کنید

روزنامه نگار انگلیسی به نام آقای جان تیورنی مطلب زیبایی را در خصوص سلطنت بازیافت برای روزنامه نیویورک تایمز نوشت , که بسیاری از عقاید در مورد صنعت بازیافت پلاستیک را به چالش خواهد کشید .

وی تحقیقات و گزارشات مدونی را اخیرا از سوی سازمان محیط زیست جهانی انجام داده است .

1. بازیافت  پلاستیک و هزینه های پیشبینی شده

بازیافت مواد پلاستیکی در ایران از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است اما هزینه های مختلفی نیز دارد , اما در کنار این هزینه ها این امر باعث خواهد شد انتشار گازهای کلخانه ای در کره زمین و محیط زیست کاهش یابد .

از طرفی واضح و مبرهن است صنعت بازیافت زباله نیز به حمل و نقل در ارتباط است

2. بازیافت پلاستیک و شیشه

بازیافت پلاستیک و شیشه باید کاملا جدا از هم صورت گیرد

مهندسان و دانشمندان باید همواره نگران این کره خاکی برای محیط زیست باشند زیر علاوه بر اشتیاق به علم بازیافت نگران انتقال مفاهیم به نسل بعدی خواهند بود .  نگرانی از این بابت که ما این همه زباله تولید میکنیم کجا میرودجهان با تولید پلاستیک باید از بازگشت آن به منابع محیطی اطمینان حاصل کند , قرار بود پلاستیک محصول شگفت آور قرن بیستم باشد ، اما زباله های سمی ناشی از آن خطرناک بوده است. بنابراین ضروری است که ما همه زباله های پلاستیکی را بازیافت کنیم.

برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات شما

0
X
Call Now Buttonتماس مستقیم تلفنی